Srdcovo-cievne choroby a klamstvá o nich!

Renomovaný chirurg prehovoril: „Čo je skutočnou príčinou srdcovo-cievnych ochorení?“

Renomovaný chirurg prehovoril o tom, čo je skutočnou príčinou srdcovo-cievnych ochorení

Doktor Dwight Lundell je bývalý šéf chirurgie v Banner Heart Hospital, Меса, v štáte Arizona. V tom istom meste spravoval aj svoju kliniku Cardiac Care Center.

Nedávno ukončil chirurgickú prax a začal sa sústrediť na liečbu kardiovaskulárnych ochorení pomocou dietoterapie. Je zakladateľom Healthy Humans Foundation, organizácie, ktorá sa zameriava na zlepšenie zdravotného stavu obyvateľstva.

Poskytuje pomoc veľkým korporáciám pri upevňovaní zdravotného stavu zamestnancov. Doktor Lundell je autorom kníh „Liek na choroby srdca“ a „Veľký cholesterolový podvod“.

Tento svetový kardiochirurg sa rozhodol prehovoriť o tom, čo je skutočnou príčinou srdcovo-cievnych ochorení. Tu je jeho výpoveď:

Ego lekárov s mojou praxou, vedomosťami a autoritou často narastie do takých rozmerov, že nám bráni pripustiť, že sa mýlime. Takže nech sa páči – otvorene sa priznávam, že som sa mýlil.

Nadišiel čas, aby som ako kardiochirurg s 25-ročnými skúsenosťami, ktorý vykonal viac ako 5 000 operácií otvoreného srdca, uviedol veci na správnu mieru a podporil ich lekárskymi a vedeckými faktami.

Dlhé roky som pracoval s ďalšími prominentnými lekármi, ktorých označovali za „mienkotvorcov“.

Bombardovaní vedeckou literatúrou a neustále na vedeckých seminároch sme my, mienkotvorcovia, trvali na tom, že za ochorenia srdca jednoducho zodpovedá zvýšená hladina cholesterolu v krvi.

Jedinou prijateľnou liečbou bolo predpisovanie liekov na zníženie cholesterolu a diéta, ktorá spočívala vo výraznom obmedzení príjmu tukov.


Každá žena nad 35 rokov by mala užívať jednu bylinnú zmes, ak chce znovu získať stratenú energiu a mladosť. Tuto zistíte viac.


Pochopiteľne, verili sme, že takáto liečba zníži hladinu cholesterolu a výskyt srdcovo-cievnych ochorení. Nedodržiavanie týchto odporúčaní sa považovalo za kacírstvo a zanedbávanie lekárskej starostlivosti.

Ale to nefunguje!

Tieto odporúčania sa už dnes nedajú vedecky ani morálne obhájiť. Pred pár rokmi sa zistilo, že skutočnou príčinou srdcovo-cievnych ochorení je zápal tepnovej steny. 

Tento objav pomaly vedie k zmene doterajšej liečby ochorení srdca a ďalších chronických ochorení.

Dávno zavedené stravovacie odporúčania vyústili do epidémie obezity a cukrovky. Ich následky sú také rozsiahle, že z hľadiska úmrtnosti, ľudského utrpenia a hospodárskych dôsledkov sa im nevyrovná žiadna epidémia moru v histórii.

Aj napriek skutočnosti, že 25% populácie užíva drahé statínové lieky na zníženie cholesterolu a vylúčil sa zo stravy tuk, tento rok umrie na srdcovo-cievne ochorenia viac Američanov ako kedykoľvek predtým.

Štatistiky Americkej kardiologickej asociácie  uvádzajú, že v súčasnosti trpí  75 miliónov Američanov srdcovo-cievnym ochorením , 20 miliónov má cukrovku a 57 miliónov pacientov má začínajúcu cukrovku.

Tieto ochorenia postihujú každoročne čoraz viac ľudí v mladšom a mladšom veku.

Inými slovami môžeme povedať, že keby sa v tele nevyskytoval zápal, cholesterol by sa nehromadil na stenách ciev a nespôsoboval ochorenia srdca a mŕtvicu.

Nebyť v tele zápalu, cholesterol by telom prechádzal prirodzene a voľne. Je to však práve zápal, ktorý spôsobuje, že cholesterol uviazne ako v pasci.

Zápal nie je komplikovaný proces, je to pomerne jednoduchá prirodzená obrana nášho tela voči cudzím votrelcom, ako sú baktérie, toxíny alebo vírusy. Cyklus zápalu je dokonalý v tom zmysle, že ochraňuje telo pred takými nevítanými hosťami, ako sú baktériea vírusy.

Chronický zápal a poškodzovanie tepien

Ak však naše telo neustále vystavujeme toxínom a prijímame potravu, ktorá pre nás nie je absolútne vhodná, vzniká stav, ktorý sa nazýva chronický zápal. Chronický zápal je škodlivý asi v takej miere, ako je prospešný zápal akútny.

Kto by sa chcel opakovane vystavovať vplyvu škodlivých potravín alebo iných látok, o ktorých je známe, že môžu človeku ublížiť? Zrejme fajčiari, ale tí sa rozhodli dobrovoľne.

My ostatní jednoducho dodržiavame stravovacie odporúčania, ktoré spočívajú v príjme nízko-tukovej stravy, bohatej na polynenasýtené tuky a sacharidy.

Ani netušíme, že si tak opakovane poškodzujeme cievy a vyvolávame v tele chronický zápal, ktorý vedie k srdcovo-cievnym ochoreniam, mŕtvici, cukrovke a obezite.

Dovoľte mi, aby som vám to zopakoval: Zranenia a zápaly ciev spôsobuje nízko-tuková strava, ktorú nám medicína hlavného prúdu odporúča už roky.

Čo je príčinou chronického zápalu?

To je úplne jednoduché – nadmerné množstvo jednoduchých, vysoko spracovaných sacharidov (cukor, múka a všetky výrobky, ktoré ich obsahujú) a pričastá konzumácia omega-6 olejov ako napríklad sójový, kukuričný či slnečnicový olej, ktoré sú hojne obsiahnuté v mnohých spracovaných potravinách.

Skúste si na chvíľu predstaviť, ako opakovane triete tvrdú kefu o jemnú pokožku, až kým nesčervenie a takmer nezačne krvácať. Tento proces opakujete niekoľkokrát za deň po dobu piatich rokov.

Ak by ste vôbec tolerovali takéto bolestivé trenie, krvácali by ste a miesto by napuchlo a zapálilo sa. Zranenie by sa každým opakovaním zhoršovalo.

Toto je výborný spôsob, ako vám priblížiť, čo sa deje v našom tele pri zápalovom procese, ktorý možno vo vašom tele práve prebieha.

Bez ohľadu na to, kde proces zápalu vznikne, externe alebo vnútorne, je to stále ten istý proces. Videl som tisíce a tisíce ciev. Choré cievy vyzerajú, akoby niekto vzal kefu a opakovane ňou drhol ich jemné steny.

Niekoľkokrát za deň, neustále. Potraviny, ktoré jeme, spôsobujú malé zranenia prechádzajúce do čoraz väčších zranení, tie nútia telo k neustálej obrane, a tak sa spúšťa zápalový proces.

 

 

Zatiaľ čo si vychutnávame úžasnú chuť sladkej šišky, naše telo spúšťa poplach, akoby mu práve nepriateľ vyhlásil vojnu.

Potraviny plné cukrov a jednoduchých sacharidov a spracované potraviny s omega-6 mastnými kyselinami pre dlhú trvanlivosť tvoria základ americkej stravy už šesť desaťročí. Každý jeden z nás s nimi prijíma do svojho tela jed.

Ako sa môže konzumácia jednej sladkej šišky premeniť na celú kaskádu zápalov, ktoré spôsobujú vážne ochorenia?

Predstavte si, že sa vám podarilo vyliať na klávesnicu sirup; získate tak obraz toho, čo sa deje v bunkách. Keď konzumujeme jednoduché sacharidy, ako sú cukry, úroveň cukru v krvi prudko stúpa.

Na to reaguje pankreas vylúčením inzulínu, ktorého primárnym cieľom je dostať cukor do každej bunky, kde sa skladuje ako zdroj energie. Ak je bunka plná a nepotrebuje tento jednoduchý cukor, tak ho odmietne, aby sa vyhla problémom.

Keď vaše už plné bunky odmietnu prijať glukózu, zvýši sa hladina cukru v krvi, čo produkuje viac inzulínu, glukóza sa premení na tukové zásoby.

Čo to má spoločné so zápalom? Cukor v krvi je pod prísnou kontrolou a výkyvy od optimálnej hodnoty sa veľmi rýchlo redukujú. Nadbytočné molekuly cukru sa naviažu na rôzne proteíny a poškodzujú tak steny ciev.

Takéto opakované poškodzovanie spúšťa zápalovú reakciu. Ak sa hladina cukru v krvi prudko zvýši niekoľkokrát za deň, je to ako by ste vaše cievy zvnútra prešli brúsnym papierom.

Zrejme si to nedokážete ani predstaviť, ale uisťujem vás, že to je naozaj tak. Videl som to u viac ako 5 000 pacientov, ktorých som zoperoval v priebehu 25 rokov. Všetci mali spoločnú jednu vec – zápal v tepnách.

Vražedná kombinácia: cukor a omega-6 tuky

Vráťme sa však ešte k tej šiške. Táto nevinne vyzerajúca dobrota nielenže obsahuje cukor, ale je aj upečená na jednom z mnohých omega-6 olejov, napríklad na sójovom.

Čipsy aj hranolky sú ním doslova presiaknuté; spracované potraviny ich tiež obsahujú, aby si tak zachovali dlhšiu trvanlivosť.

Zatiaľ čo omega-6 sú esenciálne aminokyseliny – sú súčasťou každej bunkovej membrány, ktorá kontroluje všetko, čo vojde do bunky a z nej vyjde – musia byť v správnom pomere s omega-3mastnými kyselinami.

Ak sa ich rovnováha naruší nadmernou konzumáciou omega-6 mastných kyselín, bunkové membrány začnú produkovať chemikálie s názvom cytokíny, ktoré priamo spôsobujú zápal.

Dnešná strava obsahuje veľký nepomer týchto dvoch mastných kyselín.

Pomer omega-6 ku omega-3 je dnes približne od 15:1 až do 30:1. To značí obrovské množstvo cytokínov spôsobujúcich zápal. Dnes považujeme za optimálny a zdraviu prospešný pomer 3:1.

Aby toho nebolo málo, nadbytočné kilogramy, čo sa na nás prilepili, pretože naša strava obsahuje množstvo sladkých šišiek, vytvárajú presýtené tukové bunky, ktoré produkujú veľké množstvo chemikálií podporujúcich zápal.

Proces, ktorý začal sladkou šiškou, sa časom mení na začarovaný kruh. Ten vedie k srdcovo-cievnym ochoreniam, vysokému krvnému tlaku, cukrovke a napokon aj Alzheimerovej chorobe, pretože zápalový proces nepoľavuje.

Niet pochýb, že čím častejšie konzumujeme predpripravené a spracované potraviny, tým viac otvárame dvere zápalovým procesom. Ľudské telo nedokáže spracovať a ani nebolo predurčené ku konzumácii jedla plného cukru a nasiaknutého omega-6 mastnými kyselinami.

Ako potlačiť zápal?

Existuje len jeden spôsob, ako potlačiť zápal, a to vrátiť sa k potravinám, ktoré sú čo najbližšie k svojmu prirodzenému stavu. Ak chcete získať svaly, jedzte viac bielkovín.

Zo sacharidov si vyberajte tie zložené, napríklad farebné ovocie a zeleninu.

Obmedzte alebo úplne vylúčte omega-6 oleje (ako napríklad sójový alebo kukuričný olej), ako aj spracované potraviny, ktoré ich obsahujú, pretože v tele spôsobujú zápal.

1 lyžica kukuričného oleja obsahuje 7 280 mg omega-6 tukov a sójový olej obsahuje 6 940 mg. Namiesto nich použite olivový olej alebo maslo od dobytka kŕmeného čerstvou trávou.

Zvierací tuk obsahuje o 20% menej omega-6 a je oveľa menej pravdepodobné, že spôsobí zápal, ako údajne zdravé oleje označené ako polynenasýtené.

Zabudnite na „vedecké fakty“, ktoré vám boli vtĺkané do hlavy po desaťročia.

Sú nasýtené tuky ako bravčová masť nezdravé?

Tvrdenie, že samotné nasýtené tuky vám spôsobujú srdcovo-cievne ochorenia, nie je pravdivé. A ani to, že zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi.

Navyše, keďže dnes už vieme, že samotný cholesterol nespôsobuje vznik srdcovo-cievnych ochorení, obavy z nasýtených tukov sú ešte absurdnejšie.

Teória cholesterolu viedla k odporúčaniam vynechať zo stravy tuk úplne alebo ho zredukovať na minimum. Vytvorili sa tak potraviny, ktoré v súčasnosti spôsobujú epidémiu zápalov.

Západná medicína urobila obrovskú chybu, keď odporučila ľuďom vyhýbať sa nasýteným tukom a nahradiť ich potravinami s vysokým obsahom omega-6 mastných kyselín.

Preto tu dnes máme epidémiu zápalov v tepnách, čo vedie k ochoreniam srdca a ďalším tichým zabijakom.

Záver

Snažte sa vrátiť k jedlu, aké vám pripravovala vaša babičky, a nie k tomu, ktoré prinášala z preplnených poličiek supermarketov vaša mama.

Eliminovaním potravy, ktorá spôsobuje v tele zápalové reakcie a obohatením vašej stravy o esenciálne živiny z čerstvých potravín dokážete zvrátiť roky poškodzovania vašich ciev a celého tela konzumáciou „modernej“ stravy.

 

 

Spracoval: Badatel.net

 6
1 295 zobrazení

About doctor

doktor z hôr
This entry was posted in Aktuálne, Zdravie. Bookmark the permalink.

Comments are closed.