ČO ÁNO a ČO NIE

9 presvedčení veľmi neefektívnych ľudí

Autor: Bernard Koprna 07.08.2013

Je to takmer nemožné, že niekto, dokonca aj ten najviac neefektívny spomedzi nás, pokračuje v živote plnom smútku a nešťastia potom, čo si uvedomí, že neefektívnosť je voľba.  Je to priamy výsledok našich chybných presvedčení a postojov.

Takže tu je iba pár pripomienok – 9 vecí, ktorým by ste mali prestať veriť:

1. „Neviem, čo chcem.“

Nikdy nedovoľte, aby to, čo od vás druhí ľudia očakávajú, určovalo, čo od seba očakávate vy. Zistite, čo chcete. Jasná predstava o vašich skutočných túžbach je tak oslobodzujúca, pretože prestanete dokazovať každému inému, okrem seba, že na to máte.

Keď si vyjasníte, čo je to, po čom naozaj túžite, skončite veľmi prekvapení a s množstvom novým príležitostí a možností.

2. „Vyriešim to neskôr.“

Bez poriadneho plánu zostanete tam, kde ste teraz. Je čas vytvoriť si ho. Je čas, pohnúť sa niekam.

Nebudete súdení za to, čo poviete, ale za to, čo spravíte. Zobuďte sa každé ráno s odhodlaním a každý večer choďte spať so spokojnosťou, že ste niečo dokázali.  Majte odvahu a disciplínu ešte dnes spraviť to, čo spraviť musíte a nie to, čo je jednoducho ľahšie.

3. „To je príliš veľa práce.“

Život nie je ľahký. Želanie si,  aby boli situácie ľahšie, bez konkrétnych činov zvyčajne spraví tieto situácie ešte ťažšie. Najefektívnejší spôsob, ako sa vyrovnať s tým, čo treba spraviť, je spraviť to.

Životom overená stratégia, ako si spraviť život ľahším, je prepracovať sa cez každú jednu prekážku, hneď ako sa objaví a robiť to najlepšie, ako len viete. Využite každú prekážku ako príležitosť vytvoriť pre seba a pre druhých nejakú hodnotu a spraviť vo svete rozdiel.

A uvidíte, že nakoniec skončíte tam, kde ste dúfali, že sa dostanete.

4. „Nemám na to silu.“

Postavte sa vašim prekážkam čelom a spravte s nimi niečo. Zistíte, že nemajú ani z polovice takú silu, akú ste si mysleli, že majú.

Problém, ktorý máte dnes, rozvíja vaše silné stránky, ktoré budete potrebovať zajtra. Dokonca aj keď spravíte najviac, ako len viete a neuspejete, nie je to zlyhanie. Je to iba ďalšia možnosť ako sa zlepšiť a nabudúce to spraviť lepšie. Ste silnejší, než si myslíte. Nevzdávajte to.

5. „Môj vzťah s niekým iným vyrieši moje problémy.“

Najsilnejší vzťah, aký kedy budete mať, je vzťah so samým sebou. Ak nie ste sám so sebou spokojní alebo ak nie ste spokojní s vašimi pravdami, keď vstupujete do nejakého vzťahu, tak na tento vzťah nie ste pripravení.

Nedokážete milovať iných, ak nie ste schopní milovať seba, rovnako ako nie ste schopní učiť niekoho iného, keď vy sami nerozumiete tomu, čo máte učiť.

6. „Nikdy neodpustím.“

Musíte odpustiť.

Nemusíte ich mať radi, nemusíte sa s nimi kamarátiť, nemusíte s nimi už nikdy tráviť čas, ale musíte im odpustiť, nechať to odísť, zbaviť sa negatívnych myšlienok.

Pretože ak to nespravíte, vyberáte si železnú guľu, ktorá je priviazaná o váš členok a ktorá je príliš ťažká na to, aby ste mohli slobodne lietať.

7. „Nové projekty a skúsenosti sú príliš riskantné.“

Majte odvahu pocítiť strach a aj tak to spraviť. Nie je to budúcnosť, ktorej sa treba obávať – je to opaková minulosť, ktorá ohrozuje váš rast. Nebolo by predsa lepšie vyskúšať niečo a naučiť sa dôležitú lekciu, než nevyskúšať nič a po zvyšok vášho života sa nič nové nenaučiť?

8. „Začať odznova už nie je pre mňa, akékoľvek dobré mám podmienky.“

V živote sa dostanete do bodu, keď si uvedomíte, že nič nikdy nebude navždy rovnaké a uvedomíte si, že od tej chvíle, bude čas rozdelený na dve časti: predtým a potom.

Ale to je v poriadku. Nie je hanba začať odznova, pretože dostávate šancu prebudovať veci a spraviť ich väčšie a lepšie, než boli predtým alebo preinvestovať svoj čas do robenia niečoho, čo ste vždy chceli robiť.

9. „Moje nešťastie teraz vytvorí moje šťastie v budúcnosti.“

Možno si myslíte, že si zaslúžite viac šťastia v budúcnosti preto, že teraz vydržíte byť nešťastní, ale tak to nefunguje. Byť šťastný si vyžaduje rovnako tvrdý tréning, ako byť nešťastný.

Je to o živote s úsmevom, vďaka ktorému sa môžete viac smiať. Čakaním iba viac čakáte. Každý deň, ktorý ste čakali, spraví z váš život a niečo menej šťastný.

Byť šťastný znamená skutočne žiť. Každý deň, kedy svoj život odložíte na poličku, vás spraví menej schopnými užívať si život naplno.

Páči sa vám tento článok? Dajte ho zdieľať, aby sa o ňom dozvedeli aj vaši známi:

O autorovi: Bernard Koprna

9 presvedčení veľmi neefektívnych ľudí

Zakladateľ čudnej stránky Projekt Život. Nájdeš tu viac ako 300 kvalitných článkov o osobnom rozvoji, stovky užitočných rád a tipov ako vyriešiť svoje problémy alebo ako to v živote dotiahnuť ďalej. Môžeš si tam tiež stiahnuť ebook „Životný plán“ úplne zadarmo.

Pozrite si všetky články od Bernard Koprna Web stránka autora

 

20 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť druhým ľuďom

Autor článku:

3  4  2671

20 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť druhým ľuďom

Existuje jeden kľúčový faktor, ktorý môže buď poškodiť vaše vzťahy alebo ich posilniť. Tým faktorom je váš postoj. Ak chcete rásť a podporovať vo svojom živote pozitívne vzťahy, čítajte ďalej. Nižšie nájdete 20 vecí, ktoré napravia váš postoj a pomôžu vám vylepšiť vaše vzťahy s ostatnými.

 1. Prestaňte sa mračiť. –Mračenie je iba márnenie perfektného šťastia.
 2. Prestaňte sa sťažovať. – Namiesto toho použite váš čas a energiu na vyriešenie problému, kvôli ktorému sa sťažujete.
 3. Prestaňte myslieť to, čo nepoviete. – Ľudia nevedia čítať myšlienky. Komunikujte jasne a efektívne.
 4. Prestaňte sa tváriť, že je to všetko len o vás. – Život sa točí okolo slnka a nie okolo vás. Dajte si prestávku a uznajte tento fakt.
 5. Prestaňte klamať. – Z dlhodobého hľadiska vás pravda vždy dobehne. Buď vy ovládnete vaše činy alebo vaše činy nakoniec ovládnu vás.
 6. Prestaňte obviňovať. – Obviňovaním druhých nič nedosiahnete. Buď vy ovládnete vaše problémy alebo oni ovládnu vás. Je to vaša voľba. Keď začnete obviňovať druhých za to, čo sa vám deje, zbavujete sa zodpovednosti – zbavujete sa nároku vlastniť svoj život a popri tom každému leziete na nervy.
 7. Prestaňte pochybovať. – Ak si myslíte, že dokážete všetko, tak mám pre vás novinku – asi máte pravdu. Ale nedovoľte, aby vaše seba-pochybovanie zasahovalo do snov iných ľudí. Pamätajte si, že ten, čo povie, že sa to nedá, by nikdy nemal vyrušovať toho, kto to robí.
 8. Prestaňte vyrušovať. – Opravovanie niekoho, keď je úplne mimo je jedna vec, ale opakované prerušovanie niekoho vašimi názormi ľudí rýchlo prestane baviť.
 9. Prestaňte byť sebeckí. – Dostanete to, čo do vzťahu vložíte.  Nič menej, nič viac.
 10. Prestaňte súdiť. – Každý bojuje svoju vlastnú jedinečnú vojnu. Nemáte ani najmenšie potuchy čím si prechádzajú ostatní, rovnako ako oni nemajú potuchy, cez čo si prechádzate vy.
 11. Prestaňte ohovárať. – Ohováranie druhých je tá najhoršia vec, ktorú môžete robiť. Zraňuje to ich a nakoniec to poškodí aj vašu reputáciu.
 12. Prestaňte sľubovať to, čo nedokážete dodržať. – Nesľubujte hory. Skôr spravte viac ako ste sľúbili.
 13. Prestaňte byť defenzívny. – Iba preto, že niekto vidí veci inak ako vy neznamená,  že jeden z vás sa mýli. Majte svoju myseľ otvorenú. Otvorená myseľ objaví veľké veci.
 14. Prestaňte porovnávať ľudí ku iným. – Nikto nie je rovnaký. Každý má svoje vlastné silné stránky. My všetci súťažíme iba proti nám samým.
 15. Prestaňte očakávať, že ľudia budú dokonalí. – Dokonalosť je nepriateľom dobrého. Skutočnú dobrotu je dnes veľmi ťažké nájsť. Neprehliadnite ju.
 16. Prestaňte sa snažiť pre všetkých všetko. – Je to nemožné. Ale ak vyčaríte úsmev na tvári aspoň jednej osobe, tak dokážete zmeniť svet. Možno nie celý svet, ale určite ich svet. Takže zamerajte svoje sústredenie na pár osôb a nie na všetkých.
 17. Prestaňte vytáčať ľudí iba preto, že vám to prejde. – Iba preto, že vám to prejde, neznamená, že by ste to mali robiť. Myslite vo veľkom. Robte to, čo viete vo vašom srdci, že je správne.
 18. Prestaňte robiť cirkus kvôli malým veciam. – Ľudia robia chyby. Občas sa jednoducho niečo pokazí. Nie je žiadny dôvod, prečo by ste kvôli tomu mali stresovať seba a každého okolo vás.  Jedným spôsobom, ako skontrolovať, či sa nad niečím oplatí nariekať, je opýtať sa túto otázku: „Bude na tom záležať o rok?“ Ak nie, tak na to prestaňte myslieť a pohnite sa ďalej.
 19. Prestaňte byť dramatickí. – Držte sa ďalej od drám ostatných ľudí a nevytvárajte si zbytočne svoje vlastné.
 20. Prestaňte rozdávať rady a radšej počúvajte. – Malá rada je zvyčajne lepšia rada. Ľudia nepotrebujú veľa rád , potrebujú niekoho, kto ich bude počúvať a potrebujú pozitívne povzbudenie. To, čo chcú vedieť, je už dávno niekde v ich vnútri. Potrebujú iba čas na rozmýšľanie, bytie, dýchanie a potrebujú pokračovať v objavovaní dobrodružstiev, ktoré ležia pred nimi a ktoré im nakoniec pomôžu nájsť ten správny smer.

 

50 rýchlych rád, ktoré vás v živote dostanú ďalej

Autor článku:

14  22  3427

50 rýchlych rád, ktoré vás v živote dostanú ďalej

 

 • Pri podaní ruky majte pevný stisk.
 • Pozerajte sa ľudom do očí, nie na nohy (alebo na prsia).
 • Spievajte si nahlas v sprche.
 • Vlastnite skvelý stereo systém.
 • Ak sa zapojíte do bitky, dajte prvú ranu a udierajte tvrdo.
 • Nehovorte svoje tajomstvá, ani tajomstvá iných.
 • Nikdy sa nevzdávajte. Zázraky sa dejú každý deň.
 • Vždy prijmite hodenú rukavicu.
 • Buďte odvážni. A keď nie ste, tak aspoň predstierajte, že ste odvážni. Nikto nebude poznať rozdiel.
 • Naučte sa pískať.
 • Nepoužívajte sarkastické poznámky.
 • Životného partnera si vyberajte veľmi opatrne. Iba toto jedno rozhodnutie sa podpíše pod 90% vášho šťastia alebo vášho nešťastia.
 • Zvyknite si robiť dobré veci pre ľudí, ktorí sa to nikdy nedozvedia.
 • Požičiavajte iba tie knihy, ktoré už nepotrebujete naspäť.
 • Nikdy nikomu neberte nádej – môže to byť tá posledná vec, ktorá im zostala.
 • Keď sa hráte s deťmi, nechajte ich vyhrať.
 • Dajte ľudom druhú šancu, ale nikdy nie tretiu.
 • Buďte romantickí.
 • Staňte sa najpozitívnejšou a najoptimistickejšou osobou, akú poznáte.
 • Uvoľnite sa. Relaxujte. Okrem životu nebezpečných situácií, nie je nič tak vážne, ako to na prvý pohľad vyzerá.
 • Nedovoľte, aby telefón vyrušil dôležité momenty. Je predsa na to, aby vám život uľahčil a nie na to, aby vás vyrušoval.
 • Naučte sa prehrávať.
 • Naučte sa vyhrávať.

rady v živote

 • Dvakrát si rozmyslite, či niekomu poviete svoje tajomstvo.
 • Keď vás niekto objíme, počkajte, kým sa on prvý odtiahne.
 • Buďte skromní. Veľa ľudí pred vami to totižto prehnalo.
 • Robte veci jednoducho.
 • Dávajte si pozor na osobu, ktorá nemá čo stratiť.
 • Nepáľte za sebou mosty. Budete prekvapení, ako často budete musieť prejsť cez rovnakú rieku.
 • Žite svoj život tak, aby na náhrobnom kameni bolo napísané: Nič neľutoval.
 • Buďte odhodlaní a sebavedomí. Keď sa budete na smrteľnej posteli pozerať na svoj život, budete viac ľutovať to, čo ste nespravili ako to, čo ste spravili.
 • Nikdy nezmeškajte príležitosť povedať niekomu, že ho milujete.
 • Pamätajte si, že nikto sa nestal úspešným sám. Majte vďačné srdce a rýchlo uznajte tých, ktorí vám na vašej ceste pomohli.
 • Ovládnite svoj postoj. Nedovoľte, aby váš postoj ovládali druhí.
 • Navštívte priateľov a príbuzných, keď sú v nemocnici. Stačí, aby ste zostali iba pár minút.
 • Začnite každý deň s vašou obľúbenou hudbou.
 • Raz za čas sa vyberte tou ťažšou cestou.
 • Posielajte veľa valentínskych pozdravov. Podpíšte ich „Niekto, kto si myslí, že si úžasná/ý“.
 • Zodvihnite telefón s optimizmom a energiou vo vašom hlase.
 • Majte malý zošit s ceruzkou na nočnom stolíku. Miliónové nápady väčšinou prichádzajú o tretej v noci.
 • Rešpektujte každého, kto si zarába, aby prežil. A nepozerajte na to, aký druh práce robia.
 • Pošlite vašej láske kvety. Dôvod nájdete neskôr.
 • Zaplaťte kolegovi alebo vášmu kamarátovi obed.
 • Staňte sa niekoho hrdinom.
 • Vydajte sa/Ožeňte sa iba z lásky.
 • Modlite sa.
 • Pochváľte jedlo, keď ste na návšteve v niekoho doma.
 • Zakývajte svojim deťom, keď ich odvieziete do školy.
 • Pamätajte si, že 80% úspechu v práci, je založených na schopnosti vychádzať s ľuďmi.
 • Neočakávajte, že život bude férový. Ušetríte sa tak sklamaniu.

- See more at: http://projektzivot.org/50-rad-v-zivote-dostanu-dalej#sthash.ArKoAuQe.dpuf

 

30 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť

Autor článku:

1  16  828

30 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť

Keď sa prestanete naháňať za nesprávnou vecou, dovolíte, aby vás dobehla tá správna vec.

Ako raz povedala Mária Robinson: „Nikto sa nemôže vrátiť späť  a začať nový začiatok, ale každý môže začať dnes a vytvoriť si nový koniec.”

Nič nie je tak blízko od pravdy ako tento výrok. Ale predtým, než môžete začať tento proces premeny, musíte prestať robiť vecí, ktoré vám zabraňujú urobiť pokrok.

Tu je pár nápadov, ako začať :

Prestaňte tráviť čas s nesprávnymi ľuďmi

Život je príliš krátky na to, aby ste čas, ktorý ste dostali, trávili s ľuďmi, ktorí vás oberajú o šťastie. Ak vás niekto chce mať vo svojom živote, tak si pre vás spraví miesto.

Nemali by ste o to miesto bojovať. Nikdy, ale naozaj nikdy sa nesnažte zapôsobiť na niekoho, kto opakovane prehliada vašu snahu.

A pamätajte si, že to nie sú tí ľudia, ktorí pri vás stoja, keď ste na vrchole, ale je to o ľuďoch, ktorí pri vás ostanú, keď ste úplne na mizine. To sú vaši skutoční priatelia.

Prestaňte utekať od svojich problémov

Postavte sa im tvárou. Nie, nebude to ľahké. Na svete neexistuje osoba, ktorá by bola schopná znášať všetky tvrdé údery života s ľahkosťou a elánom.

Neboli sme vytvorení tak, aby sme boli schopní hneď vyriešiť všetky problémy. Je to proste tak. V skutočnosti sme boli naprogramovaní, aby sme boli nahnevaní, smutní, podráždení a aby sme občas zlyhali.

Pretože to je podstata žitia – čeliť problémom, poučiť sa, prispôsobiť sa a riešiť ich. To je to, čo nás vytvaruje do osobnosti, ktorou sa staneme.

Prestaňte si klamať

Môžete klamať všetkým ľuďom na svete, ale nemôžete klamať sám sebe. Naše životy sa zlepšujú iba skúšaním nových vecí a prvá a najťažšia vec, ktorú by sme mali vyskúšať je byť ku sebe úprimnejší.

Prestaňte odsúvať svoje vlastné potreby do úzadia

Tá najbolestnejšia vec je stratiť samého seba. Keď milujete niekoho druhého až príliš veľa a zabúdate, že aj vy máte svoju hodnotu a ste jedineční.

Áno, pomáhajte ostatným, ale pomôžte aj sám sebe. Ak čakáte na ten správny moment, kedy začnete počúvať svoje srdce, nasledovať svoje poslanie a robiť niečo, čo je pre vás dôležité, tak TERAZ je ten najvyšší čas.

Prestaňte sa snažiť byť niekým, kým nie ste

Jedna z najväčších výziev v našom živote je zostať sám sebou vo svete, kde sa z vás každý snaží spraviť človeka ako každého iného. Vždy bude niekto, kto je krajší, niekto, kto je šikovnejší alebo niekto, kto je mladší, ale nikdy nebudú takí ako vy.

Nemeňte sa preto, aby vás ostatní mali radi. Buďte sami sebou a tí správni ľudia vás budú mať radi takých, akí ste.

Prestaňte sa držať minulosti

Nemôžete predsa začať ďalšiu kapitolu svojho života, ak stále dookola čítate tú poslednú.

Prestaňte sa báť, že spravíte chybu

To, že niečo robíte a spravíte to zle, je desaťkrát produktívnejšie ako to, že nespravíte vôbec nič. Každý úspech má za sebou veľa zlyhaní a každé zlyhanie vedie ku úspechu. Na konci budete aj tak viac ľutovať veci, ktoré ste nespravili ako tie, ktoré ste spravili.

Prestaňte rozmýšľať nad starými chybami

Môžeme milovať nesprávneho človeka a plakať kvôli nesprávnym veciam. Nezáleží však na tom, ako zle na tom budete, jedna vec je istá – chyby nám pomáhajú nájsť ľudí a veci, ktoré sú pre nás tie správne.

My všetci robíme chyby, trápime sa a dokonca ľutujeme našu minulosť. Ale vy predsa nie ste vaše chyby ani vaše prekážky.

Vy ste tu, práve teraz, so silou zmeniť váš deň a vašu budúcnosť. Každá jedna vec, ktorá sa vám vo vašom živote stala, bola iba prípravou na moment, ktorý ešte len príde.

Prestaňte sa snažiť kúpiť si šťastie

Veľa z vecí, po ktorých túžime sú veľmi drahé. Ale pravdou je, že veci, ktoré nás skutočne uspokojujú sú zadarmo – láska, smiech a práca na našom poslaní.

Prestaňte hľadať šťastie výhradne u druhých

Ak nie ste šťastní s tým, kým ste vo svojom vnútri, nebudete šťastní ani s dlhotrvajúcim vzťahom s kýmkoľvek iným. Najprv musíte vytvoriť harmóniu vo svojom vlastnom živote a až potom ju môžete zdielať s niekym iným.

Prestaňte byť nečinní

Nerozmýšľajte príliš veľa, lebo vytvoríte problém, ktorý normálne ani neexistuje. Zvážte situáciu, rozhodnite sa čo treba spraviť a spravte to.

Nemôžete zmeniť to, do čoho sa nepustíte. Pokrok si vyžaduje riskovať. Bodka. Nemôžete dosiahnuť druhú métu, keď je vaša noha ešte stále na prvej.

Prestaňte si myslieť, že nie ste pripravení

Nikto sa necíti 100% pripravený, keď sa objaví nejaká príležitosť. Pretože väčšina životných príležitosti si vyžaduje, aby sme vystúpili zo svojej komfortnej zóny, čo znamená, že sa nebude cítiť veľmi pohodlne.

Prestaňte sa držať vo vzťahoch zo zlých dôvodov

Vzťahy musia byť vyberané rozumne. Je lepšie byť sám, ako byť v zlej spoločnosti. Nepotrebujete sa náhliť.

Ak sa niečo má stať, stane sa to – v pravý čas, so správnou osobou a zo správneho dôvodu. Milujte, keď ste na to pripravení a nie keď ste opustení.

Prestaňte odmietať nové vzťahy iba kvôli tomu, že tie staré nefungovali

V jednom bode vášho života si uvedomíte, že každého jedného človeka,  ktorého ste stretli, ste stretli z nejakého dôvodu. Niektorí vás budú skúšať a niektorí vás naučia nové veci. Ale čo je najdôležitejšie, že niektorí z vás dostanú to najlepšie.

Prestaňte súperiť s každým okolo vás

Prestaňte sa obávať toho, čo robia ostatní lepšie ako vy. Sústreďte sa na každodenné prekonávanie samého seba a nie ostatných. Úspech je boj medzi VAMI a zase iba VAMI.

- See more at: http://projektzivot.org/30-veci-prestat-robit#sthash.Kadn8bCI.dpuf

12 vecí, ktoré šťastní ľudia robia inak

Autor článku:

2  8  969

12 vecí, ktoré šťastní ľudia robia inak

„Vždy som veril, že kvalitný život, užívanie si a múdrosť boli veci, na ktoré by som mal mať nárok od narodenia a že by mi boli automaticky podsúvané. Nikdy som nepredpokladal, že sa budem musieť naučiť ako žiť – že existujú špecifické spôsoby, ako sa pozerať na svet a že sa ich musím naučiť predtým, než sa zobudím do šťastného, jednoduchého, nekomplikovaného života.“ Dan Millman

Štúdiá robené psychologičkou Sonjou Lyubomirsky, ktorá študuje pozitivitu, poukazujú na 12 vecí, ktoré robia šťastní ľudia inak, aby si tak zlepšili svoje šťastie. Sú to všetko veci, ktoré môžeme robiť všetci ešte dnes, aby sme pocítili ten efekt väčšieho šťastia v našich životoch.

Rád by som teda uviedol každú jednu z týchto 12 vecí, pretože nezáleží na tom, kde sa práve v živote nachádzate, tieto „pravidlá šťastia“ sa dajú  použiť vždy.

1. Prejavujte vďačnosť

Keď ste vďační za to, čo máte, to, čo máte, má hneď väčšiu hodnotu. Dobré, že? Takže to, že ste vďační za všetko dobré, čo je práve teraz vo vašom živote spôsobuje, že sa cítite šťastne.

A nemusíte ani chodiť von a nakupovať. Dáva to zmysel. Bude pre nás veľmi ťažké nájsť šťastie, ak sa nikdy neuspokojíme s tým, čo už máme.

2. Prechovávajte optimizmus

Víťazi majú skvelú schopnosť vyrobiť si ich vlastný optimizmus. Nezáleží na situácií, úspešný športovec je ten, ktorý aj napriek neúspechom chodí pravidelne na tréningy a trénuje s optimizmom a víziou, že to raz vyjde.

Vidí zlyhanie iba ako príležitosť rásť a naučiť sa niečo nové. Ľudia, ktorí myslia optimisticky, vidia svet ako miesto preplnené príležitosťami, hlavne, keď sa snažia.

3. Vyhýbajte sa až priveľmi dlhému premýšľaniu a porovnávaniu

Porovnávanie sa s niekym iným môže byť pre vaše šťastie nákazou.Ak sme nejakým spôsobom „lepší” ako osoba, ku ktorej sa porovnávame, dáva nám to nezdravý pocit nadradenosti. Naše ego sa zväčšuje a BOOOM, najmúdrejší človek na svete!

Ak sme zase horší ako osoba, ku ktorej sa porovnávame, zvyčajne to prináša iba pochybnosti o tom, čo robíme a rozptyľuje to všetok pokrok, ktorý sme spravili.

Všimol som si, že väčšina tohto porovnávania nemá zdravé základy. Ak skutočne cítite potrebu sa s niekým porovnávať, porovnajte sa so svojou mladšou verziou.

4. Buďte nápomocní a láskaví

Vylučuje to totiž vo vašom mozgu serotonín (serotonín je látka, ktorá má OHROMNE priaznivé účinky na naše zdravie a prináša nám to blažený pocit spokojnosti). Pomôcť niekomu druhému bez toho, aby sme za to niečo očakávali, je skvelý spôsob, ako sa cítiť dobre.

Ešte lepšia vec je však to, že nielenže sa budete cítiť dobre vy, ak ste niekomu pomohli, ale takisto vás budú inak vnímať ľudia, ktorí sú svedkami vašej pomoci. Aké skvelé, však?

Malá poznámka: Úlohou väčšiny antidepresív je vypustiť vo vašom mozgu viac seratonínu. Takže odložte lieky a spravte niečo pre druhých.

5. Starajte sa o medziľudské vzťahy

Najšťastnejší ľudia na svete sú tí, ktorí majú pevné a zmysluplné vzťahy. Vedeli ste o tom, že percento úmrtnosti ľudí sa zdvojnásobí, keď sú ľudia opustení a sami?

Je úžasný pocit, mať okolo seba blízkych priateľov, s ktorými môžete zdielať svoje zážitky a skúsenosti. Cítime sa ako súčasť niečoho, čo má svoj zmysel.

6. Vytvorte si stratégiu, ako si poradiť so všetkým

Ako sa zachováte v tých najhorších situáciách je to, čo tvorí váš charakter. Niekedy sa jednoducho stane niečo zlé. Nedá sa tomu zabrániť.

Forrest Gump by o tom vedel rozprávať. Môže byť ťažké vymyslieť nejaké kreatívne riešenie, keď sa niečo zlé stane, ale pomáha mať pripravenú nejakú stratégiu, ktorú môžete hneď použiť.

7. Naučte sa odpúšťať

Pretrvávajúce pocity nenávisti sú hrozné pre vaše šťastie a pohodlie. Vaša myseľ nepozná rozdiel medzi emóciami z minulosti a súčasnosti.

Keď niekoho nenávidíte a stále na to myslíte, negatívne myšlienky vás pripravujú o šťastie a pokoj. Vstúpite do stavu nenávisti a zostane to s vami po celý deň. To nie je práve ten najsprávnejší spôsob, ako byť šťastný.

8. Dostaňte sa do stavu „flow“

Flow je stav, keď sa vám zdá, akoby sa čas zastavil. Keď ste tak sústredení na to, čo robíte, že sa stávate tým, čo robíte a nevnímate veci okolo seba.

Nie ste hladní, ospalí ani emotívni. Ste absolútne „zažratí“ do aktivity, ktorú robíte. Nič vás nerozptyľuje alebo neprerušuje vašu sústredenosť.

9. Vychutnávajte si potešenia

Skutočné šťastie nemôže existovať bez užívania si života. V dnešnom rýchlom a unáhlenom svete je veľmi ľahké zabudnúť na to, že si treba život vychutnávať.

Keď na to zabúdame, doslova sami seba okrádame o tie čarovné chvíle. Vychutnávanie je to veľmi jednoduchá vec, ktorá je však jedna z najdôležitejších, ak chcete viesť šťastný život.

10. Oddajte sa vašim cieľom

Buďte odhodlaní dosiahnuť vaše ciele, nech to stojí, čo stojí. Vložte do toho celé svoje srdce a uvidíte, akou silou vás to obdarí. Čarovné veci sa začnú diať, keď sa rozhodneme, že spravíme všetko preto, aby sme sa niekam dostali.

Keď ste naplno odhodlaní, že niečo spravíte, nemáte inú možnosť než to spraviť. Je to paradox, že keď nemáte na výber – keď si to nemôžete rozmyslieť – podvedome vás to spraví šťastnejšími, pretože sa to stalo vaším poslaním.

11. Praktikujte duchovno

Keď praktikujeme duchovno alebo náboženstvo, poznávame, že život je bohatší, ako si myslíme. Zavrhneme myšlienky, že my sme stredom vesmíru.

Umožňuje nám to spojiť sa so zdrojom, ktorý všetko stvoril a pomáha nám to spojiť sa so všetkým, čo existuje. Niekoľkí z najúspešnejších ľudí, ktorých poznám, sú presvedčení, že robia to, na čo boli predurčení.

12. Starajte sa o svoje telo

Kritická vec, pokiaľ chcete byť najšťastnejšou osobu, je starať sa o svoje telo. Ak vaša fyzická energia nie je vo forme, potom bude negatívne ovplyvnená aj vaša mentálna energia (sústredenie), vaša emočná energia (vaše pocity) a vaša duchovná energia (vaše poslanie).

Vedeli ste, že klinické testy na ľuďoch, ktorí trpeli depresiami ukázali, že pravidelné cvičenie zvyšuje ich level šťastia viac ako akékoľvek lieky?

A to nie je všetko… o šesť mesiacov neskôr, ľudia, ktorí boli súčasťou experimentu a cvičili, mali menšiu pravdepodobnosť, že sa opäť dostanú do depresie, pretože mali skvelý pocit, že niečo dosiahli a že za niečo stoja.

- See more at: http://projektzivot.org/12-veci-ktore-stastni-ludia-robia-inak#sthash.6VInN1We.dpuf

12 kritických veci, ktoré by ste nikdy nemali tolerovať

Autor článku:

0  5  302

12 kritických veci, ktoré by ste nikdy nemali tolerovať

V živote je tak veľa vecí, ktoré tolerujeme. S niektorými vecami sa jednoducho musíme vyrovnať (dane, zlé počasie, dopravné zápchy), ale väčšiu časť tvoria veci, ktoré tolerujeme, aj keď ich tolerovať vôbec nemusíme.

Obchádzame veci, prehliadame to, čo nám vadí a bez rozmýšľania akceptujeme veci, ktoré nám berú energiu. Možno sme sa už stali natoľko odolnými voči týmto veciam, že si ani neuvedomujeme, aký negatívny dopad majú na náš život.

Niekedy stačí iba rozpoznať veci, ktoré v živote tolerujeme a už len to nám dodá nádej a energiu. Ak neviete, čo vás drží dole, je takmer nemožné zmeniť váš život k lepšiemu.

Aj tie najmenšie zmeny vo veciach, ktoré tolerujete, môžu vyvrcholiť ako dramatické zlepšenia vo vašom pohľade na svet a vašej nálade.

No ak budete čeliť rovno tým najväčším veciam, váš život sa môže od základov zmeniť a otvoria sa vám dvere ku dlhodobému šťastiu a vnútornému pokoju, ktoré boli predtým vždy zatvorené.

Zamyslite sa nad tými najchudobnejšími ľuďmi, akí len môžu byť. Žijú v zúfalstve a biede, bez akejkoľvek nádeje na lepšiu budúcnosť.

Keď majú také šťastie, že dokážu vidieť prepojenie medzi vzdelaním a úspechom, našli zázračný recept, ako uniknúť chudobe a mizérií. Bude to pre nich veľká zmena.

Rovnakým spôsobom musíme aj my hľadať takéto recepty, ktoré nám umožnia posunúť naše životy na vyšší level. Veci, ktoré často tolerujeme sú prekážky, ktoré pred nami skrývajú tieto recepty. Musíme sa cez tieto prekážky dostať, ak chceme tieto recepty nájsť a využiť ich.

Chcete nájsť aj vy recept na lepší život?

Ak áno, tak tu je 12 situácií, ktoré by ste nikdy nemali tolerovať, ak chcete žiť šťastne a radostne. Porozmýšľajte nad tým, či sa dokážete vidieť v niektorej z týchto situácií a ak áno, je čas s tým nadobro skoncovať.

1. Nešťastie v práci

V práci strávite takmer polovicu svojho života. Vážne chcete premárniť takú veľkú časť svojho života, keď tam nie ste šťastní? Len sa zamyslite nad tým, ako to vplýva na vašu emočnú stabilitu, na vaše zdravie a vaše vzťahy.

Zamyslite sa nad všetkými tými príležitosťami, ktoré ste zmeškali, pretože ste nerobili to, čo robíte radi a čo vás napĺňa. Neuspokojte sa s takouto situáciou! Nájdite si prácu, ktorú budete zbožňovať.

Začnite sa viac vzdelávať, ak je to treba. Alebo aspoň spravte nejaké zmeny s vašou súčasnou prácou, aby ste zmiernili vaše nešťastie.

2. Dlhá cesta

Dlhá cesta do práce autom alebo mestskou dopravou je stresujúca a prázdna. Hodiny, ktoré strávite cestou sa nazbierajú a zrazu sú z toho dni, mesiace a možno až roky, ktoré ste premárnili cestovaním, keď ste mohli robiť niečo oveľa užitočnejšie.

Nájdite si prácu blízko vášho domu alebo sa presťahujte bližšie k práci. Akýkoľvek je váš dôvod na dlhé cestovanie, spýtajte sa „Naozaj chcem premárniť tak veľa času“?

3. Nezdravý životný štýl

Trpíte nadváhou? Fajčíte? Ste leniví? Konzumujete nezdravé jedlá? Užívate alkohol alebo iné nebezpečné látky? Nezdravý životný štýl vedie ku nešťastnému životu. Je ťažké si užívať život, ak sa cítite zle a vyzeráte zle. Je to iba váš život a vaše telo je váš svätý artefakt. Tak sa oňho dobre starajte.

4. Energiu vysávajúce vzťahy

Ak sú vo vašom živote ľudia, ktorí vás urážajú, stále niečo žiadajú, sú nahnevaní, rania vás, nepodporujú vás alebo im proste šibe, je čas sa ich zbaviť. Možno existujú dôvody, prečo ich stále držíte vo svojom živote, ale sú silnejšie ako negatívny dopad, ktorý majú títo ľudia na váš život? Prinajhoršom aspoň nájdite spôsoby, ako s nimi obmedziť stretávanie.

5. Neporiadok tam, kde žijete

Ako žijete, je odraz toho, kým ste. Nemusíte žiť v kaštieli plnom pekných a drahých hračiek, ale z miesta, v ktorom žijete, by mal vyžarovať pokoj, poriadok a radosť, ktorú chcete v živote dosiahnuť. Malo by tam byť čisto, upratané a mal by tam prevládať pocit nádhery a tepla. Mali by ste sa tam vždy tešiť a rovnako by to mali cítiť aj vaši hostia.

6. Negativita

Je okolo nás stále a útočí na našu myseľ ako osa. Čítame negatívne myšlienky a udalosti v novinách. Naši priatelia a kolegovia zdieľajú svoje negatívne príbehy a životné udalosti. Počúvame negatívne texty piesní alebo pozeráme násilie a zlo vo filmoch alebo v TV.

A skôr, ako si to stihneme uvedomiť, sa aj my potom cítime negatívne a depresívne. Vypnite to! Choďte von. Prestaňte to počúvať! Namiesto toho začnite pozerať, počúvať a čítať veci, ktoré vás privedú k pozitívnym myšlienkam a informáciám.

7. Príliš veľa vecí

Počas rokov prirodzene zhromažďujeme veľa vecí. Radi si kupujeme nové veci. Radí ich vlastníme. Ale všetky tieto veci si vyžadujú čas, energiu, peniaze a úsilie. Postupne strácajú svoje čaro a my už o ne nemáme taký záujem, ako keď sme si ich kúpili.

Stanú sa pre nás skôr príťažou – niečím z čoho vždy, keď upratujeme, musíme zotrieť prach. Zbavte sa týchto vecí a nárokujte si tak viac času a energie vo vašom živote.

8. Finančné problémy

Stres a emočná bolesť, spôsobená finančnými problémami, kradne pokoj a radosť z vášho života. Čokoľvek robíte teraz alebo ste robili v minulosti a spôsobilo vám to problémy – spravte s tým niečo hneď teraz.

Jasné, že niektoré finančné ťažkosti sa nedajú vyriešiť, ale urobte čokoľvek, aby ste zmenšili stres, ktorý máte, aj keby to malo znamenať, že budete pár mesiacov roznášať po nociach pizze. Ak míňate príliš veľa, zastavte. Predajte nejaké veci. Iba kvôli veľmi málo „veciam“ sa skutočne oplatí stresovať.

9. Nežiť v súlade so svojimi hodnotami

Žijete v súlade so svojimi hodnotami? Ste ku sebe čestní? Musíte sa za niečo ospravedlňovať alebo si pýtať odpustenie? Keď nežijete v súlade so svojimi hodnotami, spôsobuje to nevyrovnanosť vo vašej duši a tele. Vysáva to z vás energiu, prehlbuje to pocit viny a ničí to vaše sebavedomie. Zosúlaďte si svoj život.

10. Život bez zábavy

Ak je váš život iba o povinnostiach a práci, tak nemôžete mať v živote veľkú rovnováhu. Zábava a oddych sú potrebné ingrediencie na šťastný a plnohodnotný život. Odstráňte zo svojho života veci, ktoré vám spôsobujú stres a nahraďte ich aktivitami, cestovaním a zábavou, ktorá vám prináša radosť. Svet je nádherný a je tu preto, aby ste si mohli užívať.

11. Akceptovanie ignorancie a nevládnosti

Používame obe tieto veci ako výhovorku, aby sme niečo nemuseli spraviť. Sami seba presvedčíme, že sa niečo nedá alebo že akákoľvek zmena je nemožná. Bojíme sa. Bojíme sa, že to bude ťažké, bojíme sa, že môžeme zlyhať, bojíme sa, že to nebude fungovať. Ale vy dobre viete, že to všetko sú len výhovorky, aby sme sa niečomu vyhli. Už ich viac neakceptujte.

12. Nedostatok komunikácie

Dobrá komunikácia je nevyhnutná vec v každom vzťahu. Potrebujete ju v každom jednom vzťahu, ktorý máte a hlavne v tých najdôležitejších. Ak s niekym poriadne nekomunikujete alebo ak niekto poriadne nekomunikuje s vami, cítite sa nahnevaní, frustrovaní a bez nádeje.

Otvorená, čestná a láskyplná komunikácia je faktorom číslo 1, ak chcete mať úspešne vzťahy. Ak neviete s ľuďmi dobre komunikovať, naučte sa to a začnite vaše schopnosti skúšať v praxi.

Dajte si teraz 5 minút a porozmýšľajte nad jednou oblasťou vášho života, ktorú tolerujete. Ako toto tolerovanie vplýva na váš život a pohodlie? Akú jednu vec by ste hneď teraz mohli spraviť, aby ste začali odstraňovať toto tolerovanie z vášho života? Pamätajte si, že aj malá zmena môže výrazne zlepšiť váš život.

- See more at: http://projektzivot.org/12-kritickych-veci-ktore-by-ste-nikdy-nemali-tolerovat#sthash.V5GBBvrw.dpuf

21 návykov šťastných ľudí

Autor článku:

21 návykov šťastných ľudí

„Šťastie je návyk – tak si ho vybuduj”Elbert Hubbard

Všetci túžia po šťastí. Nikto nechce byť smutný alebo depresívny.

Všetci sme už v živote videli ľudí, ktorí sú stále šťastní – aj keď si prechádzajú cez ťažké životné skúšky. Nehovorím to preto, aby som šťastných ľudí ušetril smútku, zármutku alebo žiaľu, ale oni jednoducho nedovolia, aby tieto veci ovplyvnili ich život.

Nasleduje 21 vecí, ktoré robia šťastní ľudia pravidelne, spravili si z nich návyk a možno práve to ich robí šťastnými.

1. Oceňte život

Buďte vďační za to, že sa každé ráno budíte zdraví. Vybudujte si znova voči životu tú detskú zvedavosť. Sústreďte sa na nádheru každej živej veci. Užívajte si dni naplno. Neberte nič ako samozrejmosť. Neberte malé veci na ľahkú váhu.

2. Vyberajte si priateľov múdro

Obklopte sa šťastnými, pozitívnymi ľuďmi, ktorí majú rovnaké hodnoty a ciele ako vy. Ľudia, ktorí sa správajú podobne, vás vždy povzbudia a pomôžu vám dosiahnuť vaše ciele. Pomôžu vám, aby ste sa cítili dobre. Ľudia, ktorí sú tam vždy, keď potrebujete pomocnú ruku.

3. Buďte chápaví

Akceptujte ľudí takých, akí sú a taktiež tam, kde sa v živote nachádzajú. Rešpektujte ich. Ukážte im, že ich chápete a dotknite sa ich s milou a štedrou dušou. Pomôžte, keď sa to dá, bez toho, aby ste sa snažili tú osobu zmeniť. Snažte sa vylepšiť deň každému, koho stretnete.

4. Učte sa donekonečna

Majte prehľad o najnovších novinkách, ktoré sa týkajú vašej práce a koníčkov. Vyskúšajte nové, vzrušujúce veci, ktoré vás vždy zaujímali – ako tancovanie, lyžovanie, surfovanie alebo parašutizmus.

5. Kreatívne riešenie problémov

Neutešujte sa ľutovaním. Akonáhle sa pred vami objaví problém, dajte sa dokopy a začnite hľadať riešenia. Nedovoľte, aby prekážky ovplyvnili vašu náladu. Namiesto toho vnímajte každú prekážku, ktorej musíte čeliť, ako príležitosť, spraviť vo vašom živote nejakú zmenu.

6. Robte to, čo vás baví

Štatistiky hovoria, že 80% ľudí nemá rado svoju prácu. Potom sa ale nemôžeme čudovať, že  je na svete toľko nešťastných ľudí. Najväčšia časť svojho života strávime v práci. Vyberte si kariéru, ktorá vás zaujíma – tie extra peniaze, ktoré zarobíte prácou, ktorá vás nebaví, za to nestoja. Spravte si čas na vaše koníčky a špeciálne záujmy.

7. Užívajte si život.

Zastavte sa a pozerajte sa tú nádheru okolo vás. Život je viac ako len práca. Zastavte sa a privoňajte ružiam, pozerajte sa na západ alebo východ slnka s vaším partnerom, choďte na dlhú prechádzku do prírody… Naučte sa žiť v prítomnosti a užívať si to. Nežite v minulosti, ani v budúcnosti.

8. Smejte sa

Neberte seba alebo život príliš vážne. Určite dokážete nájsť niečo vtipné skoro na každej situácií. Smejte sa na sebe – nikto nie je dokonalý. Ak sa to hodí, tak sa zasmejte a zľahčite si situácie (existujú však situácie, kedy nie je veľmi vhodné smiať sa).

9. Odpúšťajte

Ak budete nevraživí, tak to spraví zle iba vám a nie druhým. Odpúšťajte druhým, aby ste sa vy cítili dobre. Ak spravíte chybu – priznajte sa k nej – poučte sa z nej – a odpustite si.

10. Vďačnosť

Vybudujte si postoj vďačnosti. Spočítajte si všetky veci, za ktoré ste vďační. Všetky. Aj tie, ktoré sa zdajú nepodstatné. Buďte vďační za vašu rodinu, kamarátov, prácu a domov. Nájdite si čas a povedzte im, že ste šťastní, že ich môžete mať vo svojom živote.

11. Investujte do vzťahov

Vždy sa uistite, že ľudia, ktorých milujete, vedia, že ich milujete, aj keď sú medzi vami konflikty. Budujte vzťahy s vašou rodinou a kamarátmi a trávte s nimi veľa času. Neporušte sľuby, ktoré im dáte. Buďte im oporou.

12. Dodržte svoje slovo

Čestnosť je tá najlepšia politika. Každý čin a každé rozhodnutie, ktoré spravíte, by malo byť založené na čestnosti. Buďte čestní k sebe a aj k ľudom, ktorých milujete.

13. Meditujte

Meditácia dodá vášmu veľmi aktívnemu mozgu odpočinok. Keď je váš mozog oddýchnutý, tak máte viac energie a fungujete na oveľa vyššom stupni. Druhy meditácie sú napríklad joga, hypnóza, relaxovanie, afirmácie, vizualizácia alebo iba jednoduché sedenie v tichosti. Nájdite si niečo z toho, čo vás baví a trénujte to každý deň.

14. Starajte sa hlavne o seba

Sústreďte sa na to, aby ste si vytvorili život, aký chcete. Postarajte sa o seba a o vašu rodinu. Nezačnite sa až príliš zaujímať o to, čo robia alebo hovoria druhí. Nenechajte sa chytiť do pasce ohovárania a ukazovania prstom. Nesúďte. Každý má právo na svoj vlastný život a to právo máte aj vy.

15. Optimizmus

Pozerajte sa na pohár ako na poloplný. Nájdite pozitívnu stránku každej situácie. Je určite tam – aj niekedy ju môže byť ťažké nájsť. Uvedomte si, že všetko sa deje z nejakého dôvodu, aj keď možno nikdy neprídete na to, čo bol ten dôvod. Zastavte negatívne myšlienky. Ak sa k vám negatívna myšlienka aj tak dostane, nahraďte ju pozitívnou.

16. Milujte bezpodmienečne

Akceptujte ľudí, takých akí sú. Neklaďte vašej láske limity. Aj keď sa vám niekedy činy ľudí, ktorých milujete, nemusia páčiť – stále ich milujte.

17. Vytrvalosť

Nikdy sa nevzdávajte. Každú novú výzvu berte ako krok, ktorý vás posunie bližšie k vašim cieľom. Nikdy nezlyháte, ak nikdy neskončíte. Sústreďte sa na to, čo chcete, naučte sa potrebné veci, spravte si plán úspechu a pustite sa do práce. Ľudia sú najšťastnejší vtedy, keď idú za niečím, na čom im záleží.

18. Buďte proaktívni

Akceptujte, ak sa niečo nedá zmeniť. Šťastní ľudia si nemíňajú svoju energiu na veci, ktoré nemôžu kontrolovať. Akceptujte vaše limity. Zistite, ako môžete prebrať kontrolu, aby ste vytvorili výsledky po akých túžite – namiesto toho, aby ste len čakali, kým sa niečo stane.

19. Starostlivosť o seba

Starajte sa o svoje telo, myseľ a zdravie. Choďte na pravidelné prehliadky. Jedzte zdravo a cvičte. Oddychujte. Pite veľa vody. Precvičujte svoju myseľ novými a zaujímavými výzvami.

20. Sebavedomie

Nesnažte sa byť niekým, kým nie ste. Aj tak nikto nemá rád falošných ľudí. Zistite, kým skutočne ste vo vašom vnútri – vaše vlastné osobné klady a zápory. Buďte sebavedomí v tom, kým ste. Buďte tak dobrí, ako to len ide a nepodceňujte sa.

21. Zoberte zodpovednosť do svojich rúk.

Šťastní ľudia chápu, že sú 100% zodpovední za svoj život. Berú plnú zodpovednosť za svoje nálady, postoje, myšlienky, pocity, akcie a slová. Sú tí prví, ktorí si priznajú, že spravili nejakú chybu.

Začnite dnes a preberte zodpovednosť za vaše šťastie do vlastných rúk. Pracujte na budovaní vyššie uvedených návykov, akoby boli vaše vlastné. Čím viac zapojíte tieto návyky do vašich každodenných životov, tým šťastnejší budete.

8 každodenných návykov, ktoré vás spravia silnejšími

Autor článku:

1  5  274

8 každodenných návykov, ktoré vás spravia silnejšími

“Máš neobmedzenú kontrolu nad svojou mysľou – nie nad vonkajšími udalosťami.

Uvedom si to a nájdeš v sebe silu.”

-Marcus Aurelius

Tieto malé zmeny vo vašej každodennej rutine spravia obrovský rozdiel vo vašom živote a pomôžu vám byť silnejšími a schopnejšími ľuďmi.

1.      Dostaňte sa nejakým spôsobom do nepohodlnej situácie.

Možno sa cítite v pohode, keď ste na svojom vlastnom bezpečnom pieskovisku, na ktoré ste zvyknutí, ale ak nebudete testovať vašu komfortnú zónu a nebudete sa pozerať, čo je mimo vášho pieskoviska, nikdy neobjavíte tú nádheru iných lepších vecí, o ktorých ste ani nevedeli, že existujú. To, že sa stále držíte toho, čo je vám známe a toho, čo poznáte, môže byť jeden z dôvodov, prečo máte pocit, že vo vašom živote niečo chýba.

Pamätajte si, že to, že idete mimo svojho pieskovisko neznamená, že sa tam už nemôžete vrátiť, keď to budete chcieť. Je absolútne v poriadku vrátiť sa na miesto, odkiaľ ste začali, ale v poriadku nie je to, že sa z toho miesta nikdy nepohnete.

2.      Pracujte na veľkých cieľoch.

Najhoršia vec, ktorú môžete spraviť, je stanoviť si ciele, ktoré sú oveľa menšie, ako tie, ktoré ste skutočne schopní dosiahnuť. Uspokojenie sa s priemernosťou, aj keď viete, že máte na viac, je odsúdeniahodné. Veľa ľudí si to však uvedomí, až keď je príliš neskoro. Myslia si, že zlyhanie je ten najhorší možní výsledok cieľa. Ale pravdou je, že keď je váš cieľ stanovený poriadne, zlyhanie vás vlastne posúva bližšie ku jeho dosiahnutiu, pretože sa učíte dôležité lekcie o tom, čo nefunguje. Zlyhanie vás posúva dopredu, zatiaľ čo priemernosť vás drží na jednom mieste a zabraňuje vám dosiahnuť veľké veci.

Život je krátky. Ak sa prichytíte, že ste úspešní, ale stále sa cítite nenaplnení, je najvyšší čas prehodnotiť vaše ciele. Je čas prestať zmenšovať vašu dušu tým, že sa nechávate uniesť každodennými bezvýznamnými  činnosťami, keď v skutočnosti môžete robiť niečo oveľa väčšie. Naháňajte sa radšej za niečím tak dôležitým, že aj keď zlyháte, budete šťastní, že ste to aspoň skúsili.

3.      Starajte sa o svoju hodnotu.

Najhoršia samota – taká, ktorej nemôžete utiecť – je, keď sa sami so sebou necítite dobre. Ak sa cítite osamelo, keď ste sami , je čas začať sa mať viac rád. Ako povedal múdry Budha: „Ty, rovnako ako každý v tomto vesmíre, si zaslúžiš lásku a uznanie.“

Ak nie ste zmierení sami so sebou, nebudete zmierení ani so spoločnosťou iných. Možno sa na chvíľu necháte rozptýliť, ale pravda nakoniec aj tak vyjde najavo. Takmer všetko, čo robíte a čo si myslíte je odraz toho, čomu veríte, že ste. Jednoducho nemôžete prekonať limity, ktoré ste si sami postavili. Ak od seba očakávate málo, nikdy nedosiahnete veľa.

4.      Hovorte si správny príbeh.

Každý deň si rozprávate nejaký príbeh. Nezáleží na tom, kde ste alebo čo robíte, stále si ho vo vašej hlave hovoríte. Tento príbeh tvorí veľkú časť toho, kto ste – pretože z tohto príbehu budujete svoj život.

Môžete si vybrať, či využijete tento príbeh ako zbraň alebo necháte, aby tento príbeh použil vás. To je dôvod, prečo si musíte hovoriť správny príbeh. Ak si totižto poviete správny, urobí vás to živšími, ľudskejšími, odvážnejšími, vášnivejšími a milujúcimi. Ak si však poviete ten nesprávny, stane sa presný opak. Samozrejme, že je len na vás, aby ste si našli svoj správny príbeh.

5.      Rozprávajte sa s ľuďmi, ktorí vidia veci inak.

Ako raz povedal Frank Zappa : „Myseľ je ako padák. Nefunguje, keď nie je otvorená.“ Je úplne v poriadku nesúhlasiť s nápadmi a názormi, ktoré povedali iní, ale to vám nedáva právo súdiť ich charakter iba preto, že sa vám nepáči, čo hovoria. Naučte sa oceniť nové a zaujímavé názory, keď sa s nimi stretnete, aj keby to malo znamenať, že budete musieť priznať, že ste sa mýlili.

Predtým, než bude príliš neskoro, venujte pozornosť ľuďom okolo vás a nájdite si niekoho, kto verí alebo chápe určité veci veľmi presvedčivo a veľmi odlišne od vášho vlastného pohľadu na tieto veci a majte s nim priateľskú a úprimnú konverzáciu. Pre oboch z vás to bude oči otvárajúci zážitok.

6.      Vyhýbajte sa tým, ktorí vám bránia zlepšovať sa.

Ako povedal Gándhí : „Šťastie je, keď to, čo si myslíte, čo hovoríte a čo robíte je v harmónií.“ Je to robenie rozhodnutí a činov, ktoré vám hovoria priamo do duše.

Nežite život v emočnej chudobe, keď vaše šťastie závisí od povolenia druhých. Dovoľte sami sebe nasledovať cestu, ktorá vás spraví šťastnými. Uvedomte si, že niektorí ľudia vo vašom živote odmietnu kráčať pri vás, keď sa vydáte na cestu. Proste to nebudú vedieť prežiť, čokoľvek im poviete a to je v poriadku.

Niekedy, keď sa rozhodnete, že si vytvoríte vaše vlastné šťastie, to môže byť v rozpore s plánmi iných ľudí. Niekedy, keď získate niečo skvelé, musíte niečo zase opustiť. A niekedy toto „niečo“ sú vzťahy, ktoré chcú od vás, aby ste robili iba to, čo chcú oni.

7.      Prekonávajte efektívne

Každá ľudská bytosť na Zemi je v určitom bode súčasťou nejakej tragédie. Nikto nie je imúnny. Nikdy neviete, čo prichádza – či malá spŕška vody alebo mohutná vlna. Všetko, čo môžete urobiť ,je prekonávať efektívne, takže keď naozaj príde veľká vlna, pokojne cez ňu presurfujete, namiesto toho, aby vás zmietla do mora.

Podstatné je, aby ste zostali pozitívne naladení, pretože ak sa nedokážete zasmiať, keď sa veci nevyvíjajú podľa vašich plánov, tak ste buď mŕtvy alebo si prajete byť.  Dôležité je, že každá udalosť vo vašom živote je pre vás buď dobrá alebo vás postaví pred niečo, čomu musíte čeliť, aby ste si v budúcnosti vytvorili lepší život.

Život je zmena a vývoj je jasné víťazstvo. Život opravuje sám seba.

8.      Buďte tam, kde ste, keď tam ste.

Je to skôr o procese nasledovania vašej cesty, čo je skutočne dôležité a nie rýchlosť, akou sa zlepšujete.  Šťastie nájdete na vašej ceste a nie v cieli. Spomaľte, aby ste si mohli vychutnávať les, kvôli každému jednému stromu, ktorý tam rastie.  Máte oveľa väčšia šancu, že uvidíte, kde skutočne ste, keď prestanete tráviť každý moment snažením niekam sa dostať.

Máte v sebe silu spraviť si každý váš moment lepší jednoducho tým, že si uvedomíte, že kde ste teraz, je tak dobré ako to, kde chcete byť. Nie je to o tom, že budete spokojní s málom, aj keď máte na viac alebo že zostanete tam, kde ste, donekonečna. Je to o tom, aby ste si našli čas oslavovať všetko okolo vás a aj to, ako ďaleko ste sa už dostali.

- See more at: http://projektzivot.org/8-kazdodennych-navykov#sthash.1m6PqruB.dpuf

11 vecí, ktoré ste zabudli, že robíte zle

Autor článku:

0  0  705

11 vecí, ktoré ste zabudli, že robíte zle

Nezabudnite na to, že keď prestanete robiť zlé veci, tie dobré vás nakoniec dohonia.

Takže sa uistite, že nerobíte nasledujúce veci :

1. Robenie unáhlených záverov

Nesúďte vždy ľudí podľa toho, čo vám ukážu. Čo ste videli, je veľakrát iba to, čo sa vám osoba rozhodla ukázať alebo čo vám chcela ukázať na základe stresu alebo bolesti, ktorú môže táto osoba prežívať.

Príliš často skočíme ku unáhlenému záveru a iba tým zbytočne spôsobujeme sebe a ostatným obavy, zranenia a hnev. Takže precvičujte si odstup, buďte milý a na formovanie záveru si doprajte viac času.

2. Očakávanie, že ľudia budú dokonalí

Keď sa otvárate láske, musíte sa taktiež otvoriť možnosti, že vás zrania. Ak očakávate, že budete niekoho milovať a že vás táto osoba z času na čas nesklame, tak asi nehľadáte lásku, ale chcete niečo dokonalé, čo bohužiaľ neexistuje.

Keď konečne prestanete očakávať, že všetci okolo vás budú dokonalí, tak ich môžete začať uznávať takých, akými skutočne sú.

3. Sústredenie sa na všetkých a na všetko okrem vás

Urobte tento svet lepším miesto pre život, zmeňte pár ľudí a začnite SEBOU. Ak sa stále pozeráte von do sveta a hľadáte skutočný zmysel života, zastavte sa a pozrite sa do svojho vnútra.

Pozrite sa na to, kým ste, aký životný štýl vediete a čo vás dokáže nadchnúť. Spíšte si tieto veci a začnite ich rozvíjať a pracovať na nich.

Musíte osobnostne rásť a nechať tieto veci nech vás vedú do sveta s odhodlaním a s vierou, že kdekoľvek vás tieto veci zavedú, skončíte tam, kde váš zmysel života nájde svoj domov.

4. Pridŕžanie sa zlých vecí príliš dlho

Nechať ísť neznamená zabudnúť. Nechať ísť v sebe zahŕňa prijatie spomienok, prekonanie prekážok a pohnutie sa na ďalšiu vec. Nechať ísť znamená byť vďačný za skúsenosti a zážitky, ktoré vás rozosmiali, rozplakali a pomohli vám naučiť sa niečo a osobnostne rásť.

Je to akceptovanie všetkého, čo máte, všetkého, čo ste kedykoľvek mali a všetkých možností, ktoré ležia pred vami. Je to o nájdení sily prijať životné zmeny a o pokračovaní v robení pozitívnych krokov smerom dopredu.

5. Spochybňovanie vašich chýb

Chyby sú takmer vždy odpustiteľné, ak máte odvahu priznať si ich. Musíte byť dostatočne odvážni a múdri, aby ste vedeli, že ak to, čo robíte, neprináša želané výsledky , musíte začať robiť niečo iné.

Niekedy je padnutie rovno na tvár to, čo je potrebné, aby ste začali vidieť veci z absolútne iného pohľadu a aby ste sa vrátili na správnu trať.

6. Vyhýbanie sa vašim strachom

Choďte za vašim strachom, sadnite si s ním a pozerajte sa naňho. Vaše strachy sú vaši kamaráti – ich jedinou úlohou je ukázať vám nerozvinutú časť vášho života, ktorú musíte rozvíjať, aby ste mohli žiť šťastnejší život.

Čím viac robíte vecí, ktorých sa bojíte, tým viac sa vám život začne otvárať. Postavte sa svojim strachom čelom a váš strach sa stane vašim spojencom.

7. Akceptovanie mála, keď viete, že si zaslúžite viac

Neobetujte vaše srdce alebo vašu česť. Milujte sa dostatočne silne na to, aby ste nikdy neznížili vaše štandardy pre nesprávne dôvody.

Nestaňte sa z niečoho tak vystresovaní, že by ste prijali čokoľvek. Držte sa vašich štandardov a buďte pripravení odkráčať so vztýčenou hlavou.

8. Uchovávanie mentálneho neporiadku

Rovnako ako sa nepresťahujete bez toho, aby ste vytriedili veci, ktoré ste rokmi nazhromaždili a vyhadzujete preč všetko, čo je zlomené alebo nepoužiteľné, to isté by ste mali spraviť vo vašej hlave predtým, než sa pohnete ďalej.

Robte menšie upratovanie, vyhoďte ľutovania a staré veci, ktoré vám prinášajú trápenie a so sebou si zoberte iba veci, ktoré sa oplatí mať: Dôležité lekcie, skúsenosti, lásku a to najlepšie z vášho života.

9. Obávanie sa o veci, ktoré sa nedajú zmeniť

Jeden z najšťastnejších momentov je, keď cítite odvahu opustiť to, čo nemôžete zmeniť. Odmietnite zruinovanie vášho perfektného dneška, rozmýšľaním nad pokazeným včerajškom.

Minulosť nemôže byť zmenená, ani zabudnutá, ani vymazaná. No našťastie, skúsenosti z našej minulosti nás dokážu pripraviť na lepšie zajtrajšky.

10. Nestráženie si nádeje, ktorá potom môže utiecť

Každá chyba, každý rozchod a každý krok späť vo vašom živote je príležitosť urobiť to na budúce lepšie. Takže držte hlavu hrdo hore. Ľudia dokážu prežiť bez veľa vecí, ale nevydržia dlho bez nádeje.

Rozvíjajte svoju nádej vyhľadávaním úspešných príbehov a slov, ktoré vás dokážu inšpirovať. Ale najdôležitejšie je, aby ste počúvali vášmu vnútornému hlasu, ktorý vám hovorí, že vaša zlá situácia je iba dočasná a že sa cez ňu čoskoro dostanete.

11. Mať zlý dojem, že je už neskoro

Či už to viete alebo nie, zvyšok vášho života je tvorený práve teraz. Môžete si vybrať viniť vaše okolnosti a všetko zhadzovať na nešťastie, osud a zlé rozhodnutia druhých alebo sa môžete rozhodnúť bojovať.

Veci v skutočnom svete nebudú vždy iba férové, tak to jednoducho chodí. Ale väčšinou dostanete to, čo dáte. Zvyšok vášho života je formovaný cieľmi, za ktorými sa naháňate, rozhodnutiami, ktoré robíte a činmi, ktoré robíte.

Zvyšok vášho živote je však ešte veľmi dlhí čas a začína sa práve teraz. Čo s tým spravíte?

- See more at: http://projektzivot.org/11-veci-ktore-si-zabudli-ze-robite-zle#sthash.yM5QS86A.dpuf

12 nápadov ako si vybudovať posilňujúcu rutinu

Autor článku:

1  0  116

12 nápadov ako si vybudovať posilňujúcu rutinu

Jedna z najpríjemnejších zmien, ktorá sa stala v mojom živote za posledných pár rokov, bola nájdenie pokoja pomocou rannej rutiny.

Stalo sa mi zvykom stávať skôr ako väčšina sveta a jednoducho si užívať pokoj a ticho.

Verte mi, že to spraví v živote človeka veľký rozdiel.

Sedím si pokojne so šálkou čaju a vychutnávam si to ticho. Potom si idem zabehať, čo mi pomôže uvoľniť zo seba stres a je to skvelá príležitosť na premýšľanie. Tento pokojný čas tiež využívam na písanie. A tiež ho občas využijem na čítanie, pretože dobrá kniha u mňa nikdy nemôže chýbať.

Samozrejme, že nie každý je rannou osobou. Ale to neznamená, že si nemôžete spraviť vašu vlastnú rutinu, rutinu, ktorá bude mať v sebe zahrnuté niečo, čo vám prináša pokoj, ticho a zbavuje vás stresu. Zatiaľ čo ráno je pre takúto rutinu ideálne, iné vhodné časy pre rutinu by boli hneď po práci a predtým, než idete do postele – ale vlastne kedykoľvek je to dobré pre vás, robte to.

Navrhujem vám, že keď ste tak ešte doteraz nespravili, vytvorte si vašu vlastnú upokojujúcu rutinu. Dajte jej pár týždňov, aby sa stala vašim návykom, sústreďte sa na ňu každý deň a čoskoro ju nebudete chcieť zmeškať.

Tu je pár nápadov, ktorými môžete začať:

Ranný čaj. Ak nemáte radi čaj, tak môžete piť kávu alebo kakao. Sadnite si a užívajte si to ticho alebo ešte lepšie, pozerajte sa na východ slnka. Je to skvelý spôsob, ako začať každý jeden deň.

Cvičte. Rád chodievam na ľahký ranný beh. Zbavuje ma to stresu a dáva mi to čas na premýšľanie a užívanie si prírody. Večerné behy sú tiež skvelé, hlavne pri západe slnka. Ak nemáte radi behanie, tak prechádzanie, bicyklovanie sa, plávanie alebo akékoľvek iné cvičenie funguje rovnako dobre. Berte to zľahka a skúste to robiť každý deň. Ale neprežeňte to.

Meditácia alebo joga. Ja meditujem dvakrát denne a výhody meditácie sú jednoducho úžasné. Je to tak upokojujúce. Nemusíte robiť nič formálne – jednoducho sa sústreďte na dýchanie, na nádych a výdych. To je všetko. Jogu som nikdy pravidelne necvičil, ale poznám ľudí, ktorí by za ňu dali ruku do ohňa  a navrhujem vám, aby ste ju vyskúšali.

Sedenie vďačnosti. Toto je jeden z mojich najobľúbenejších rituálov: každý deň si nájdem pár minút, počas ktorých rozmýšľam nad všetkým a nad všetkými, za ktorých som vo svojom živote vďačný. Možno to znie smiešne, ale je to úžasný rituál. Skúste to hneď teraz – zaberie to iba pár minút. Za čo ste vo svojom živote vďační? Zistil som, že tento malý rituál má toľko sily, že ma napĺňa šťastím a pokojom.

Moja vízia. Toto je ďalšia obľúbená vec, ktorú robím niekoľkokrát denne. Na papier si napíšte, čo všetko by ste dosiahnuť, akým človekom by ste sa chceli stať, aký život by ste chceli mať, akých ľudí by ste pri sebe radi mali, aké zručnosti, vlastnosti, schopnosti, presvedčenia a viery by ste si radi osvojili. Napíšte to v prítomnom čase, ako keby ste to mali teraz a napíšte to v pozitívnom štýle. Buďte precízni a nič nevynechajte. Čítajte si to niekoľkokrát denne, najlepšie ráno, okolo obeda a večer. Ja mám svoju víziu jasne sformulovanú a vždy keď si ju čítam, napĺňa ma to úžasnou energiou a motiváciou.

Večerné zhrnutie. Myslím si, že táto rutina môže pomôcť každému z nás. V podstate je to rutina, ktorú robil sám Albert Einstein:  na konci dňa strávil chvíľu času tak, že sa pozrel na svoj deň a zhodnotil, ako si viedol pri plnení svojich cieľov a aký bol jeho deň. Stačí, ak si nájdete iba pár minút, prejdete si, čo sa každý deň stalo, porozmýšľate nad vašimi cieľmi, ujasníte si, čo ste pre svoje ciele spravili, čo ste spravili dobre a čo ste spravili zle, v čom sa môžete zlepšiť, čo budete musieť spraviť v budúcnosti.

Kúpeľ. Ak máte doma vaňu, napustite si ju teplou vodou a ľahnite si tam. Vždy keď to robím, je to extrémne relaxujúce.

Odpočinok po práci. Mali ste v práci dlhý deň? Ste vystresovaní? Dajte si 30 minút na odpočinutie. Chcete nejaké nápady? 20-30 minútový šlofík, hranie sa s deťmi, hlboké dýchanie, strečing, masáž alebo čokoľvek iné, pri čom sa dokážete uvoľniť.

Rituál pre vkĺznutím do postele.  Ďalší ideálny čas pre upokojujúcu rutinu je tesne predtým, než idete do postele. Môžete si spraviť akúkoľvek vec, ktorá už bola spomenutá alebo si vytvorte niečo nové: Pripravte si veci na ďalší deň, pripravte si jedlo na ďalšie dni, umyte sa, umyte si zuby, rozhodnite sa, aké budú vaše Najdôležitejšie úlohy na zajtra, atď.

Zapisovanie alebo písanie. Ranný písací rituál je skvelá vec, ale písací rituál nemusíte robiť iba ráno. Robte to vtedy, keď je to pre vás najpríjemnejšie. Alebo si  namiesto písania veďte denník. Zapíšte si všetky svoje pocity, zážitky, problémy alebo sny do jedného zošita.

Konverzácia. Vyskúšajte toto: každý večer sa aspoň jednu hodinu rozprávajte so svojim partnerom. Zdieľajte, čo dobré a čo zlé sa vám počas dňa stalo, rozprávajte sa o svojich cieľoch, financiách, vzťahu, obľúbených filmoch, hudbe, knihách.  Samozrejme, že rovnako ako s partnerom sa môžete rozprávať aj s vašimi deťmi.

Čas na čítanie. Ďalšia veľmi obľúbená rutina. Nájdite si každý deň aspoň pol hodinu na čítanie dobrej kvalitnej knihy. Alebo úplne hrozného nezáživného príbehu. Nezáleží na tom. Ja si vždy pred spaním čítam aspoň pol hodinu, pretože je to nielen skvelý spôsob, ako sa upokojiť a pripraviť na spánok, ale je to ten najlepší liek na nespavosť, aký som kedy použil.

- See more at: http://projektzivot.org/12-napadov-ako-vybudovat-posilnujucu-rutinu#sthash.qb6N7ThZ.dpuf

- See more at: http://projektzivot.org/11-veci-ktore-si-zabudli-ze-robite-zle#sthash.3bHgw7n1.dpuf

6 965 zobrazení

About doctor

doktor z hôr
This entry was posted in Aktuálne, E.I.A., lentak. Bookmark the permalink.

Comments are closed.